Pekmezin Faydaları
Pekmezin Faydaları

Pekmez binlerce yıldır Türk mutfağında önemli bir yer tutmaktadır. Rafine şekerin keşfedilmediği zamanlarda bal ile birlikte tatlandırıcı olarak pekmezin geçen zamana rağmen hala mutfaklarda geniş yer tutmasının üç temel nedeni vardır. Bunlar; sağlığa sayısız faydası olması, uzun kış aylarında bozulmaması ve damaklarda yer etmiş bir lezzete sahip olmasıdır. İlk Türklerde pekmezin esas yapılış amacı ise yazın tüketilen üzüm, incir, kiraz gibi meyvelerin kış aylarında depolanamamasına karşın pekmezin uzun süre bozulmadan tüketilmesidir. Bu sayede kışın ihtiyaç duyulan enerji ve ısının yanında besin gruplarına olan ihtiyacın karşılanması da sağlanmıştır.

Pekmezin Besin Değerleri

Pekmez yüksek enerji değeri sağlamasının yanında karbonhidrat, protein, lif, çeşitli mineral ve vitaminlerin de günlük ihtiyaç duyulan miktarının karşılanmasını sağlar. Bu besin grupları insanın hayatını devam ettirmek için duyduğu temel besin gruplarıdır ve vücutta pek çok işlev bulunur.

Protein; insan vücudunun temel yapı taşı olan protein, kas doku, kemik ve eklemler, enzimler ve hormonların yapısına katılır.  Vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli temel besin grubudur. Bunun yanında bağışıklık sisteminin ayakta kalmasını sağlayarak vücudu hastalıklara karşı korur.

Karbonhidrat; vücudun açlık durumunda başvurduğu ilk besin grubu olan karbonhidrat beyne ihtiyacı olan enerjiyi sağlar ve kan şekerini düzenler. Sindirimi son derece kolay ve hızlı olması bakımından sindirim sisteminize dosttur.

Lif; günlük tüketimi gerekli besin gruplarından biri olan lif özellikle sindirim sisteme dosttur. Hazımsızlık, kabızlık gibi problemler yaşayan hastaların bol miktarda tüketmesi tavsiye edilir. Pekmez içerdiği lif miktarı ile günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz lif miktarının karşılanmasına yardımcı olur.

Mineraller; sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından zengin olan pekmez mineral ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Bu mineraller enzimlerin yapısına katılarak hormon oluşumunu sağlar ve vücudun bütün sistemlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bunun yanında kalsiyum ve demir kemik ve eklemlerin güçlenmesini sağlar. Bu durum ilerleyen yaşa ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalıklarının önüne geçer, yaralanmalara karşı direnç kazandırır.

Vitaminler; C vitamini bakımından zengin olan pekmez bağışıklık sistemini güçlendirir, yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Bunun yanında içerdiği A vitamini kemiklerin güçlenmesini sağlar, diş ve diş etlerinde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Özellikle göz sağlığı için gerekli bir vitamindir.

Pekmezin Sağlığa Faydaları

Pekmez günlük olarak ideal miktarda tüketildiği takdirde insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Kış aylarında enerji ve ısı vermesinin yanı sıra besin gruplarına olan ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olur. Pekmezin sağlığa faydaları;

Kemikleri güçlendirir; içerdiği yüksek miktarda demir, kalsiyum ve potasyum kemik gelişimini destekler, kemik ve eklemleri güçlendirir. Bu durum kemik erimesi, osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önüne geçmesinin yanı sıra yaralanma riskini azaltır. Bunun yanında romatizma ağrısına da iyi geldiği bilinmektedir.

Kan yapar; başta demir olmak üzere zengin mineral içeriği sayesinde kan yapımı için gerekli besin ihtiyacını karşılayarak kansızlık hastalığının önüne geçilmesini sağlar.

Sindirim sistemine dosttur; içerdiği karbonhidrat, lif ve şekerin insan vücudunda sindirimi çok kolay ve hızlıdır. Bunun yanında bu besinler hızla emilerek kana geçer ve enerji verir

Enerji verir; yüksek miktarda enerji vere pekmez kış aylarında üşümenizi ve buna bağlı olarak hastalıklara yakalanmanızı engeller, bunun yanında ağır fiziksel işlerde çalışanlar ya da sporcular için faydalıdır.Son olarak yatmadan önce bir bardak ılık suya katarak tüketeceğiniz pekmez sabah dinç ve rahat uyanmanızı sağlar.

Pekmezin Cilde Faydaları; pekmez cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin karşılanmasına yardımcı olur. Hücre oluşumu ve yenilenmesini destekleyerek ciltte çevresel etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan kuruluk, esnekliğini kaybetme, erken yaşlanma gibi şikayetlerin önüne geçer. Bunun yanında cilt hastalıklarının tedavisinde özellikle akne semptomlarının önüne geçilmesinde etkili bir besindir.

Pekmezin Saça Faydaları; pekmez saç köklerini güçlendirerek saç ve saç derisi hastalıklarına karşı koruma sağlar. Saç dökülmesinin önüne geçerken saçların gürleşmesini sağlar, parlaklık kazandırır. Bunun yanında düzenli tüketilen pekmez saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Son olarak beyaz saç oluşumunu geciktirdiği de eklenmelidir.

Cinsel sağlığı destekler; ideal miktarda tüketilen pekmez sperm sayısını ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olarak çocuk sahibi olmayı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra hamilelik ve lohusalık dönemindeki kadınların günlük olarak tüketimi tavsiye edilir. Günlük pekmez tüketimi hamilelik döneminde bebek gelişimini desteklerken, lohusalık döneminde doğuma bağlı deformasyonların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve sütü artırır.

Alakalı Ürünler:

Beyaz Dut Pekmezi (1000gr)

Kara Dut Pekmezi (1000gr)

Keçiboynuzu Özü (650gr)

 

 

SEPETİM (0 Ürün)
Sepette ürün yok.