Dut Kurusunun Faydaları
Dut Kurusunun Faydaları

Dut kurusu, dutun özel tekniklerle kurutulması ile elde edilen ve yüzyıllardır Türk mutfağında yer etmiş olan lezzetlerden biridir. Türk mutfağında dut kurusunun özel bir yer tutmasının nedeni damaklarda yer etmiş lezzetinin yanında insan sağlığına pek çok faydası olmasıdır.

Dut Kurusunun Besin Değerleri

Dur kurusu enerji ve besin gruplarına duyulan günlük ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olur. Yüksek miktarda ihtiva ettiği besin grupları; karbonhidrat, protein, yağ, lif, vitamin ve minerallerdir. Bu besin grupları sistemlerin çalışması için gerekli olan ve günlük olarak tüketimi zorunlu besin gruplarıdır. Besin gruplarının vücuttaki işlevleri;

Karbonhidrat; sindirimi kolay ve hızlı olan karbonhidrat vücudun açlık anında ilk başvurduğu besin grubudur. Eksikliği durumunda vücut  ilk önce yağ daha sonra protein depolarını tüketmeye başlar. Protein depolarının tüketimi sağlığı tehdit eden ciddi bir sorundur. Bunun yanında karbonhidrat doku ve organların yapısına katılır, kan şekerini düzenler ve sistemlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Protein; hücrenin yapı taşı olan protein kas, kemik, eklem, doku ve organlar, kan, enzimler ve hormonlar gibi vücutta hayati işlev gören bütün birimlerin yapısında bulunur. Bunun yanında bağışıklık sistemini ayakta tutarak hastalıklara karşı koruma sağlar. Bu nedenle proteinin günlük ve yeteri kadar tüketimi son derece önem taşır. Eksikliği durumunda önce halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler baş gösterirken ilerleyen zamanlarda kas ve kemik hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, alzheimer, hormon bozukluğu vb. pek çok ciddi hastalığın ortaya çıkması muhtemeldir.

Yağ; doymamış yağ içeren dut, kalp dostudur ve sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır. Bunun yanında doymamış yağ vücutta hücrelerin, doku ve organların, enzimlerin ve hormonların yapısına katılır ve çalışmalarını düzenler.

Lif; dut kurusu yüksek miktarda lif içerir. Lif özellike sindirim sistemi rahatlıkları olanlar olmak üzere her sağlıklı insan tarafından günlük olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Sindirimi kolay ve hızlı olup, bağırsak hareketlerini düzenleyerek hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların önüne geçer.

A Vitamini; dut kurusunda yüksek miktarda bulunan A vitamini;

  • Kemik ve eklemlerin yapısına katılır.
  • Dişlerin yapısına katılır, diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Göz sağlığını destekler, göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • D vitamininin vücutta emilimini sağlar.

C Vitamini; dut kurusunda yüksek miktarda bulunan C vitamini;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Hücre yenilenmesini destekler.
  • Ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirir.
  • Saç ve saç derisi sağlığını destekler.

Mineraller; dut kurusunun ihtiva ettiği mineraller; sodyum, potasyum ve demir minerallerdir. Bu mineraller vücutta doku , organ, enzim ve hormonların yapısına katılarak sistemlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Dut Kurusunun Sağlığa Faydaları

Günlük enerji ve besin ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan dut kurusunun insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Bunlar;

Kalp dostudur; dut kurusu içerdiği yüksek miktarda potasyum ile kalp ritmini düzenleyerek aritmiye bağlı kalp krizi riskini düşürür. Bunun yanında doymamış yağ bakımından zengin olması da kalp ve damar yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kan şekerini kontrol altına alır; rafine şekerin aksine diyabet ve obezite hastalarının tüketimine uygun olan dut kurusu kan şekeri ve açlık seviyesini düzenleyerek kilo kontrolü sağlar. Bu durum diyabet ve obeziteye bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Kan yapar; yüksek miktarda demir minerali içeren dut kurusu kan yapımını destekler, anemi hastalığının önüne geçer.

Kemikleri güçlendirir; içerdiği A vitamini, potasyum ve demir mineralleri ile kemik ve eklemlerin yapısına katılarak gelişimini ve güçlenmesini sağlayan dut kurusu kemik hastalıklatına yakalanma riskini azaltır. Özellikle yaşa ve menopoz bağlı olarak ortaya çıkan kemik kayıplarının önlenmesinde etkilidir.

Güçlü bir antioksidandır; vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak hastalıklara karşı koruma sağlar. İçerdiği yüksek miktarda A ve C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirim sistemine dosttur; dut kurusu  içerdiği doymamış yağ, lif, vitamin ve mineraller sayesinde bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek sindirim sistemi rahatsızlıklarının önüne geçer.

Göz sağlığını destekler; A vitamini içeren dut kurusu göz sağlığını destekleyerek başta katarakt olmak üzere göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cilt sağlığını destekler; cilde nem ve esneklik kazandırarak yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Dut Kurusu Nasıl Tüketilmelidir?

Dut kurusunun günlük olarak ana ve ya ara öğünlerde tüketilmesinde fayda vardır. İsteğe bağlı olarak tek başına tüketilebileceği gibi doğal bir tatlandırıcı olarak kek ve kurabiye gibi tatlıların yapımında da kullanılabilir.

İLGİLİ ÜRÜNLER:

ELAZIĞ ULUKALE DUT KURUSU

SEPETİM (0 Ürün)
Sepette ürün yok.